03.15
/операционен микроскоп, микрохирургичен инструментариум, атравматичен, ареактивен шевен материал и др./
Необходимостта от бърза и максимална рехабилитация на болни с наранявания на роговицата и склерата, задалжават офталмохирурга да работи изключително прецизно.От това зависи характера на възстановителния процес,минималната тъканна реакция,възникването на следоперативен астигматизъм,груби цикатрикси,епителни инвазии,пролиферативни ендотелиопатии и др.
Утвърден е принципа на първична оптимална реконструкция на окото след нараняване.Това създава възможност за ареактивен и с минимална възпалителна реакция възстановителен процес.
Съдбата на нараненото око зависи до голяма степен от характера на възстановителния процес, който от друга страна зависи от организацията и материално – техническата база на съвременната офталмологична спешна помощ, както и от квалификацията и опита на офталмохирурзите.
Основни фактори определящи регенеративния /възстановителен/ процес при наранявания на роговицата и склерата:
- вид на тъканта : роговица, лимб, склера
- наличие на васкуларизация – нормална, патологична
- локализация и вид на нараняването, увреждане на други тъкани, включването им в раната и др.
- характер на хирургичната обработка – добра адаптация на тъканите, щадящо манипулиране, вид на използвания шевен материали др.
- развитие на инфекция
Регенеративни процеси при нараняванив на роговицата
Цикатризацията на роговичните рани има голямо значение за функционалния изход при нараняванията на предния очен сегмент. Всеки по-груб цикатрикс дори разположен извън оптичната зона на роговицата ,създава условия за деформация на роговичната кривина и трудно подаващ се на корекция неправилен роговичен астигматизъм.
Освен правилна хирургична обработка роговичната цикатризация се определя и от тези фактори:
- ненарушена слъзна секреция
- наличие на струмални кератоцити /модифицирани фибробласти/
- липса на кръвоносни съдове
- специфична регенерация на роговичния епител,ендотела и десцементовата мембрана
Реперативен /възстановителен/ процес при разскъсвания на склерата
Подобно на роговицата склерата е сравнително бедна на кръвоносни съдове брадитрофна тъкан. Тъй като разскъсванията на склерата винаги са съпроводени с разскъсвания на съседни богато васкуларизирани тъкани – еписклера, тенонова капсула, конюнктива, хориоретина, в цикатриксния процес вземат активно участие хематогенни клетъчни елементи. Ето защо склерните цикатрикси се образуват по бързо от роговичните.
При наранявания на склерата и риптури с пролапс на вътреочни елементи и недобра хирургична обработка постепенно се оформя цикатрикциален конгломерат от изменни тъкани,като могат да настъпят тежки усложнения:
- персистираща хипотония
- субатрофия на очната ябълка
- хроничен възпалителен процес
- инфекция
- тракционно отлепяне на ретината
Склерни рани в зоната на лимба зарастват сравнително бързо поради по обилното кръвоснабдяване.
No Comment.
Add Your Comment